Baigiamasis darbas. Kaip prisiversti rašyti baigiamąjį darbą?

0
267

Darbas – ne vilkas, į mišką nepabėgs – štai tokia senosios patarlės išmintimi vadovaujasi didžioji dalis studentų, kurie turi pradėti rašyti baigiamąjį rašto darbą. Taip bėga dienos, valandos, minutės ir galų gale lieka tik paskutinė naktis idėjos įgyvendinimui, minčių sudėliojimui ir suguldymui baltame popieriaus lape. Tokia bemiegė ir priverstinai darbinga naktis atneša nereikalingo papildomo streso, o ir rezultatai dažniausiai būna prastesni nei galėtų būti įdėjus kiek daugiau laiko, pastangų ir širdies. Taigi ką daryti ir ko imtis, kad neprireiktų paskutinės nakties ir darbas būtų atliktas tvarkingai, pilnai ir be jokios skubos? Kaip prisiversti pradėti rašyti baigiamąjį rašto darbą?

Gera pradžia – pusė darbo, todėl tik išgirdus rašto darbo temą būtina susirašyti visas tuo metu kilusias mintis. Reikia atlikti vadinamąjį minčių lietų, kai popieriaus lape suguldomi absoliučiai visi tuo metu į galvą šovę žodžiai, sakiniai ir bet kokios kitos kilusios mintys. Dažniausiai tokiu būdu atsiranda labai daug tinkamų idėjų, kurios gali būti labai vertingos plėtojant rašto darbo temą, problematiką ar uždavinius.

 

Diplominis darbas

 

Didžiausias priešas – atidėliojimas. Jei net ir atrodo, kad rašto darbo atlikimui yra skirta labai daug laiko, tai tik apgaulė. Kuo vėliau pradedamas rašyti darbas, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus parašomas prasčiau, nes pritrūks laiko minčių susigulėjimui, temos atskleidimui arba net paprasčiausios galimybės panaudoti platesnį literatūros šaltinių sąrašą ir apsilankyti bibliotekoje. Todėl gavus užduotį, ją reikia įgyvendinti nedelsiant. Svarbiausia, bent jau pradėti, tai yra perskaityti metodinius rašto darbo nurodymus, susirinkti ar bent jau pasidomėti, kokie literatūros šaltiniai bus tinkami. Galų gale pirmas žingsnis sėkmės link – išjungti visus nereikalingus išorės dirgiklius (pavyzdžiui: televizorių, socialinį tinklą Facebook ir pan.), atsidaryti word failą ir čia darbą pradėti nuo paprasčiausio veiksmo – titulinio rašto darbo puslapio sukūrimo. Tai pirmieji žingsniai darbo link, kurie dažniausiai lašas po lašo net nepajutus ir be papildomo streso įtraukia baigiamojojo darbo rašytoją į pilną rašymo procesą.

Taigi rašto darbas – tai rašytojo meno kūrinys, o baigiamasis darbas – tai papildomai ir visų studijų metų atspindys. Juk, kaip byloja Lietuvių liaudies išmintis, ką išmoksi, ant pečių nenešiosi, o tinkamai atlikus baigiamąjį darbą bus ne tik malonu gauti puikų įvertinimą, bet ir atsiversti bei peržvelgti jį po keletos metų. Niekada negali žinoti, kada gyvenime prireiks per studijų metus įgytų žinių ir patirties.

 

Autorius: Viktorija

www.diplomatika.lt

diplomatika lt