Informacijos surinkimas ir adaptavimas konkrečiai temai

0
196

Informacijos surinkimas ir adaptavimas konkrečiai temai.

Patarimai, kaip teisingai tai daryti

Gyvename informacijos amžiuje: kiekvieną dieną susiduriame su dideliais informacijos srautais. Nepaisant to, kad aplinkui daug įvairios informacijos, darbe, moksluose nemažai žmonių susiduria su reikalingos ir patikimos informacijos trūkumu. Todėl svarbu mokėti informaciją surinkti ir adaptuoti reikiamai temai, kad rengiami pristatymai, projektai, prezentacijos, rašomi darbai būtų profesionalūs. Keletas patarimų, kaip tai daryti teisingai.

10 informacijos rinkimo ir adaptavimo konkrečiai temai žingsnių:

1.Nustatykite informacijos rinkimo tikslą ir temą.

Pirmiausiai reikia nuspręsti, kokiam tikslui bus renkama informacija: ar reikia parengti prezentaciją, pranešimą, parašyti referatą, mokslinį straipsnį, įgyvendinti projektą ir pan. Taip pat svarbu gerai žinoti savo temą. Tam, kad informacijos paieška būtų lengvesnė, galima iš karto išskirti potėmes, atskirus klausimus, kuriuos norėsite išsamiau pristatyti ar išryškinti.

 2. Apsibrėžkite terminus.

Antra, reikia nuspręsti, kiek laiko turite iki „X“ datos, t. y. termino, kada turėsite pristatyti informaciją. Turite nuspręsti, kiek užtruks informacijos paieška, jos patikrinimas, adaptavimas.

3. Nuspręskite, kokios informacijos jums reikia.

Kokios informacijos ieškosite? Ar jums reikia tik statistinių duomenų, ar ieškosite kokybinės informacijos (rezultatų, priežasčių paaiškinimų ir pan.), ar jums reikalinga visapusiška informacija. Taip pat reikėtų apgalvoti klausimus, atsakymų į kuriuos iškosite. Kuo detaliau apgalvosite šį žingsnį, tuo lengviau bus ieškoti reikiamos informacijos.

4. Informacijos šaltiniai.

Apgalvokite, kokius informacijos šaltinius naudosite. Atsižvelgiant į ieškomos informacijos pobūdį, tai gali būti teisės aktų ir kitų oficialių sprendimų duomenų bazės, žinynai, enciklopedijos, spauda; internetas, konsultacijos, susitikimai su valstybės institucijų ir nepriklausomais specialistais, ekspertais; kiti.

5. Nustatykite ribas.

Prieš pradedant rinkti informaciją, reikia nuspręsti, kiek informacijos jums reikia, nes labai daug informacijos yra problema. Jūs tiesiog paskęsite surinktos informacijos jūroje.

6. Pradėkite paiešką.

Kai baigsite visus parengiamuosius darbus, laikas pradėti paiešką. Peržiūrėkite pasirinktus informacijos šaltinius ir atrinkite informacijos tiek, kiek buvote numatę.

7. Įvertinkite spragas.

Šiame etape reikia peržiūrėti atrinktą informaciją ir pabandyti atsakyti į klausimus: ar pavyko surasti to, ko ieškojote; ar neradote kokių nors svarbių duomenų?

8. Pakartotina paieška ar nauji šaltiniai.

Kai jau žinote, kokios informacijos trūksta, turite du pasirinkimus: dar kartą atlikti paiešką pasirinktuose informacijos šaltiniuose arba peržiūrėti informacijos šaltinių sąrašą ir įtraukti naujus šaltinius. Tuomet vertėtų atlikti papildomą paiešką naujuose šaltiniuose.

9. Tinkamos informacijos atranka.

Jūsų atrinkta informacija turi atitikti tam tikrus reikalavimus. Pirmiausia informacija turi būti visapusė. Situaciją visuomet vertinkite plačiai, iš kelių skirtingų perspektyvų. Tik taip galite būti tikri, kad surinkti duomenys yra pakankamai išsamūs. Verta susipažinti ir su aktualia, ir su senesne informacija, taip pat patartina įtraukti kritikos, nuomonių, straipsnių. Antra, informacija turi būti patikima. Naudokitės valstybės ir savivaldybių tinklalapiais, mokslinėmis studijomis ir tyrimais, patikimais statistiniais duomenimis, patvirtintomis specialistų konsultacijomis. Trečia, informacija turi būti objektyvi. Objektyvia informacija reikėtų laikyti tą, kurią galima rasti oficialiuose dokumentuose: įstatymuose, poįstatyminiuose teisės aktuose, taisyklėse, tvarkose, patvirtintuose tyrimuose ir specialistų konsultacijose. Tai informacija, kuri yra tokia pati visuose patikimuose šaltiniuose, ją galima patikrinti.

10. Informacijos adaptavimas.

Susirinkę visą reikalingą informaciją, turite tinkamai ją apdoroti ir, jeigu to reikalauja informacijos paieškos tikslai, paversti ją argumentais, teiginiais, tezėmis. Formuluodami argumentus, teiginius, įsitikinkite, kad jie yra patikimi, teisingi, neprieštarauja vienas kitam. Argumentai turi būti patikrinti ir teisingi, logiški, daromos išvados neprieštarauja surinktiems faktams ir sveikam protui.

Šaltiniai:

  1. „Ten steps in information collection“. http://ctb.ku.edu/en/table-of-contents/assessment/assessing-community-needs-and-resources/collect-information/main
  2. „Bendruomenė, valdžia ir aš: trumpas vadovas, kaip dalyvauti ir komunikuoti“. Vadovas. Lietuvos laisvosios rinkos institutas. Vilnius, 2015. http://www.llri.lt/wp-content/uploads/2015/06/gidas-komunikacija-www.pdf