Kaip pasirinkti temą rašant diplominį darbą?

0
134

Kaip pasirinkti temą rašant diplominį darbą?

 

Nusiraminkite ir planuokite laiką – tai pirmi žodžiai, kurie turėtų įsirašyti Jūsų atmintinėje. Baigiamojo darbo rašymas gali trukti metus, dvejus, tačiau kartais trunka tik keletą mėnesių (neretai rašymo laiko trumpumas gali būti atvirkščiai proporcingas pastangų įrodyti darbo validumą laikui). Vistik grįžkime prie rimtesnių dalykų. Vienas jų – baigiamojo darbo tema. Šis straipsnis skirtas glaustai apžvelgti pagrindinius kriterijus renkantis darbo temą.

Baigiamasis, kitaip tariant diplominis, darbas yra mūsų žinių, mąstymo, analitikos atspindys. Laimingais laikome tuos, kurie jau nuo pat pradžių turi savo interesų sferą, žino apie ką nori rašyti, kokias problemas analizuoti. Kiti, deja, ilgai suka galvą (ne visada ir prisuka) – mąsto apie tai, kas yra aktualu, apie ką šneka visuomenė, kokios problemos vyrauja šiandien. Vistik pirmiausia derėtų pagalvoti kas iš tikrųjų domina mus pačius – kokias knygas, straipsnius skaitome, kokios paskaitos domina labiausiai, kokius klausimus norėtume sau atsakyti. Neretai studentai nenori skirti daug laiko baigiamojo darbo temos paieškoms ir pasirenka bet kokią dėstytojų siūlomą temą. Tai nėra blogai, juk akademikai, ne pirmus metus patys dirbantys ir rašantys toje srtityje, puikiai žino, kurios temos yra ne iki galo išnagrinėtos, gali būti papildytos arba paneigtos, jie netgi gali pakreipti visiškai naujų tyrimų link. Tačiau pradėjus gilintis ta tema gali pasirodyti, jog ji visiškai neatspindi mūsų interesų, o rašymas tuomet taps kančia. Nebijokime pavadinti, jog ir laiko švaistymu – ar daug laiko norime skirti dalykams, kurie mūsų visiškai nedomina? Nereikia vengti savo pačių idėjų. Gali pasirodyti, jog tam tikroje mokslo srityje nerandama nieko įdomaus ar naujo tyrinėjimams, tuomet pasitelkite „brainstorm“ (liet. minčių lietų) – užsirašykite dominančias nišas ir tas, kurias studijuojate – mėginkite apjungti keletą sričių – galbūt gausis Hario Poterio ir Jėzaus Kristaus palyginimas, tačiau tai ne beprotiška mintis – kai kas („Jesus Potter Harry Christ“ , Derek Murphy) jau parašė analitinį, moksliškai grindžiamą darbą šia tema.

Jei skaitote šį straipsnį – tikriausiai ruošiatės rašyti baigiamąjį darbą. Jei taip – tikriausiai esate mąstanti būtybė, sugebėjusi kelerius metus sintetinti informaciją, ją panaudoti, na, ir dar šiek tiek daugiau. Jei išgirdote žodžius „prieš pasirinkdamas temą būtinai pasidomėk, ar daug informacijos gali rasti ta tema“ – nepraleiskite pro ausis. Šie žodžiai turbūt sklinda iš protingų galvų – vyresnių studentų, dėstytojų, doktorantų. Taip, tai labai svarbus aspektas. Kad ir kokia tema rašytume, informacija, patikimi moksliniai šaltiniai yra gyvybiškai būtini. Sugalvojus temą reikėtų skirti laiko apsilankymui bibliotekoje – tiek fizinėje, tiek elektroninėje – pasidairyti, ar mokslininkai jau yra rašę pasirinkta tema. Patartina pasigilinti, ar tema ginčytina, galbūt į ją galima pažvelgti kitu aspektu, pamėginti paneigti tam tikras hipotezes. Trumpai tariant – patartina rinktis temą, kurią aprašo kiti akademikai, mokslininkai,
tačiau ji nėra ištirta iki galo ar visose plotmėse – tada darbas bus aktualus, jį taps daug lengviau apginti ar pritaikyti nūdienai.

Gyventi akademinėje visuomenėje reiškia nebūti įmestiems į nepažįstamą terpę be jokios pagalbos rankos. Kaip ir viso darbo rašymo metu, taip ir pačioje pradžioje, renkantis temą, verta kreiptis į dėstytoją tam, kad patartų, pakreiptų tinkama linkme. Neretai išsirenkama tema yra per plati arba per siaura, neapgalvojama, koks tyrimas gali būti atliktas hipotezėms patvirtinti ar paneigti, nežinoma literatūra. Patyrę akademikai gali padėti, tačiau būtina nepamiršti kreiptis būtent į tą asmenį, kuris yra arba gali būti suinteresuotas mūsų pasirinkimu, turi žinių ir patirties toje sferoje.

Galbūt šie kriterijai bus naudingesni bakaluro studentui, nei doktorantui – juk pastarieji dažniausiai tęsia ir labiau gilinasi į jau anksčiau pradėtus darbus. Vistik tai vieni pagrindinių kriterijų, kurie turėtų būti įgyvendinti ir apgalvoti prieš pradedant rašyti. Juk daug lengviau pradėti, kai pamačius darbo temą iškyla mintis „jau žinau ką rašysiu pirmame skyriuje“ vietoje „įdomu ką reiškia tas antras žodis“.

Kristina K.