Keli patarimai kaip rinkti ir tvarkyti informaciją

0
203

Keli patarimai kaip rinkti ir tvarkyti informaciją

 

Sukuriamos informacijos kiekis didėja kasdien ir orientuotis informacijos šaltinių gausoje tampa sudėtinga. Kol informacijos nebuvo daug, susirasti sau reikiamą buvo nesunku. O šiandien, dėl informacijos pertekliaus, joks specialistas nepajėgtų net peržiūrėti visų leidžiamų, su jo veikla susijusių žurnalų bei straipsnių. Nors teigiama, jog pasaulyje informacijos apdorojimas vis labiau tobulinimas, svarbu turėti tam tikrų informacijos paieškos ir tvarkymo įgūdžių.

Planuokite informacijos paiešką

Informacijos kaupimas, kaip ir rinkimas, yra pradinė darbo su informacija stadija. Joje svarbu nuspręsti, kokio pobūdžio informacijos jums reikia (mokslinių tyrimų, statistinės), kokio tipo (bibliografinės, vaizdinės), kiek informacijos reikia ir kiek laiko galite skirti paieškai.

Šiame etape taip pat verta apgalvoti kokius informacijos paieškos įrankius naudosite. Universalios paieškos sistemos tinka surasti asmeninius poreikius tenkinančią informaciją, tačiau nėra pritaikytos ieškoti mokslinės. Šiam tikslui rinkitės mokslinės, bibliografinės, viso teksto, vaizdų ir grafinės paieškos įrankius, naudokitės duomenų bazėmis, elektroniniais bibliotekų katalogais.

Teisingai pasirinkite raktinius žodžius

Tikriausiai ne kartą pastebėjote, jog ieškodami informacijos internete, paieškos sistemoje suvedę užklausą, gaunate išties daug menkavertės ir jūsų tikslo neatitinkančios informacijos. Taip yra dėl to, jog paieškos sistemose naudojami natūralios kalbos žodžiai, dažnai turintys net keletą sinonimų ar skirtingų reikšmių. Raktinius žodžius konkrečiai temai rinkite iš jau turimų dokumentų, o jei tokių nėra, į pagalbą pasitelkite kontrolinius žodynus. Pastarieji nurodo prasminius žodžių ryšius ir tarnauja kaip kruopščiai atrinktų terminų ir sampratų sąrašai.

Beje, pasiekti sėkmingesnių paieškos rezultatų galite naudodami Google operatorius – ženklus, kuriais maksimaliai patikslinsite paiešką.

Būkite kritiški

Ne visa informacija internete yra teisinga, todėl radę žinių atitinkančių jūsų tikslą, jas būtinai patikrinkite bent keliuose skirtinguose šaltiniuose. Prisiminkite, jog tekstą ar kokią kitą medžiagą į internetą įdėti gali bet kas – tai beveik nieko nekainuoja, nėra nei kontroliuojama, nei vertinama.

Domėkitės specialistų praktika

Informacijos srities specialistai gali labai palengvinti jūsų darbą, mat jų veikla suformuoja tam tikrą praktiką, kuria pasinaudoti galite ir jūs. Štai kokius patarimus apie informacijos rinkimo procesą pateikia Kopenhagos universiteto Mokslinio darbo rašymo centro komanda, turinti ilgametę studentų konsultavimo patirtį:

  • Geriau nuodugniai pasinaudokite nedideliu literatūros kiekiu nei paviršutiniškai daugeliu knygų ar straipsnių.
  • Nusistatykite galutinę literatūros paieškos datą ir jos laikykitės.
  • Eikite nuo plačios temų paieškos prie siauresnės, remdamiesi problemos
  • Nepamirškite, kad naujausia mokslinė informacija dažniausiai publikuojama straipsniuose.
  • Išmokite kompiuterinės literatūros paieškos.
  • Skaitydami galvokite, kam tai panaudosite – nereikia skaityti visų knygų ar straipsnių ištisai ir vienodai nuodugniai.
  • Skaitydami konspektuokite tai, ką ketinate panaudoti.
  • Sugalvokite jums tinkamą konspektų struktūrą.

Pastarieji du aspektai jau yra informacijos tvarkymo sritis. Iš tiesų, visą mūsų protinį darbą galima laikyti informacijos apdorojimu, juk gautas žinias vienaip ar kitaip stengiamės suprasti, išskirti, lyginame, darome išvadas, keliame naujus klausimus, o jiems patikrinti vėl ieškome informacijos. Atlikdami informacijos paiešką kaupkite kopijas, užrašus, pastabas apie šaltinius. Kai šis rinkinys išaugs, t.y. turėsite nemažai elektroninių dokumentų bei nuorodų – imkitės tvarkymo.

Analizuokite išmaniai

 Informacijos tvarkymo procesą sudaro asmeninės duomenų bazės kūrimas. Šiame etape labiausiai pasitarnauja specialios informacijos tvarkymo programos, kurių pagrindą sudaro bibliografiniai duomenys. Tai pati tinkamiausia priemonė tvarkyti, saugoti ir naudotis atrinkta informacija. Tokios programos paprastai turi įrašų importavimo iš įvairių duomenų bazių, citavimo ir bibliografinių sąrašų sudarymo galimybę.

Vienos populiariausių informacijos tvarkymo programų: „Refworks“, „Flow“, „Zotero“, „Endnote“ ir „Mendeley“.

Bendradarbiaukite

Jei siekiate ištirti viešąją nuomonę – išsiaiškinti asmeninius respondentų motyvus, pažiūras, įpročius – kurkite apklausas. Šiuo metu tai itin populiarus metodas gauti papildomos informacijos, kurios neįmanoma atskleisti jokiais kitais būdais.