Rašytojos patarimai užsisakantiems paslaugas

0
213

Rašytojos patarimai užsisakantiems paslaugas

 

Esu mokslus seniai baigusi senmergė. Kačių nemėgstu, charakteris neypatingas, draugų irgi daug nėra. Todėl laisvalaikiu – visais vakarais, savaitgaliais, dažnai ir per šventes, savo laiką ir dėmesį skiriu tiems, kurie yra nuskriausti gamtos, tėvų ar baisių dėstytojų ir negeba atlikti kažkokios užduoties patys. Ar tai namų darbų padaryti, nes į paskaitas nevaikščiojo, o kursiokai nesidalina (karma jiems atkeršys), ar užbaigti kokio darbo, nes nesupranta kas tam dėstytojui vis nepatinka?!

Situacijų būna visokių – ir gaila žmogaus, nes akivaizdu, kad dėstytojas tyčiojasi ir gal net jaučia pasitenkinimą, matydamas raminamuosius geriančius, nemiegančius naktimis vaikus. Ir juokinga, kai supranti, kad studentas nežino ką studijuoja. O studijuoja, nes mama liepė. Mama namų darbus mokykloje darydavo. O dabar ta pati mama užsakinėja darbų darymą iš tokių kaip aš, nes pati nebesugeba – per sudėtinga pasidarė. Tada vaikelio diplomą virtuvėje kabins ir kaimynams girsis.

Tokių kaip aš – švietimo sistemos niekintojų – daugybė. Galite smerkti, apkalbėti, visaip kaip užkeikti bandyti. Niekas nesikeis. Kai rasiu princą ir ištekėsiu, kažkas kitas užims mano vietą. Problema ne tuose protinguose žmonėse, kurie moka literatūros ieškoti, tyrimo rezultatus apskaičiuoti ir patarti nemokantiems, o mūsų švietimo įstaigose. Jei dėstytojai, kurie už tai gauna algą, išmokytų kaip literatūros ieškoti, tyrimo rezultatus apskaičiuoti ir patartų studentams, mano paslaugų niekam nereikėtų.

Dėstytojai, man gėda dėl Jūsų. Kai studentas prašo pastabų darbo kokybei pagerinti, o Jūs jam atsiunčiate sužymėtas gramatines klaidas, kyla vienintelis klausimas – Jūs ugdote antrokus, ar bandote protaujančius ateities specialistus išugdyti? O kai likus mėnesiui iki darbo gynimosi vis kartojate, kad dėl tyrimo atlikimo dar anksti galvoti, nesileidžiate į kalbas, į klausimus neatsakinėjate, o likus savaitei pareiškiate, kad nepatariate gintis šiais metais, nes nespės studentas tyrimo atlikti? Koks tikslas yra tokio pedagoginio terorizmo? Turite valdžią prieš jaunesnius, nedrąsius, Jūsų ir taip bijančius ir jaučiate pasitenkinimą juos kankindami? Lietuvos švietimo sistemos vaizdelis susidaro nekoks.

Ir ne tik iš dėstytojų pusės. Dabar apie Jus, proto bokštai. Sumokėti kažkam už pagalbą  – jau yra gudriau negu nedaryti nieko. Tačiau kas vyksta po to, kai kyla tokia mintis? Dauguma įsivaizduoja, kad parašius darbo pavadinimą gudresniam už save, staiga atsivers slapti dangaus vartai ir nukris diplomas. Taigi, keli mano patarimai užsisakantiems protingų žmonių pagalbą:

 

 

Pateikite ne tik darbo pavadinimą – kiekvienas jį gali interpretuoti savaip. Nurodykite, apie ką bus darbas, kokia jo problema – aš nespėliosiu.

 

Jei reikia pagalbos su, pvz., praktikos ataskaita, visą informaciją apie įmonę, ką ten veikėte ir pan., turite pateikti Jūs. Kitaip aš parašysiu, kad dirbote valytoja Maximoje.

 

Metodinius reikalavimus reikia atsiųsti. Jei jų nėra, jokių priekaištų dėl „ne tokio“ citavimo nepriimu. Užsakymo metu „tokio“ citavimo nebuvo prašyta.

 

Nedarau darbų nemokamai. Ir visokie pazyzimai, kad sumokėsite vėliau tik gaišina mano laiką. Pazyskite parduotuvėje, kad už maistą kitą savaitę sumokėsite.

 

Kiek kainuoja mano paslaugos, nustatau aš. Aš nesu valstybinė įstaiga ar turgaus bobutė, kad galėtumėte parėkauti „iš kur tokios kainos“. Nepatinka – nepirkite.

 

Jei matote, kad padariau klaidą (aš irgi žmogus, nors ir nežmoniškai gražus), turite sakyti iškart, o ne po savaitės. Po savaitės aš jau galiu būti ištekėjusi ir man neberūpės.

 

Jei kelis kartus paklausiate apie anonimiškumą, kalbate šnabždėdamas ir vadinatės slapyvardžiu, tai kodėl rašote iš universitetinio el.pašto, duodate prisijungimus prie savo universiteto virtualiosios aplinkos (su savo pažymiais, asmens kodais ir t.t.), atsiunčiate darbą su savo, dėstytojo ir recenzento pavardėmis. Savo anonimiškumu turite pasirūpinti ir patys.

 

Aš Jums ne mama ir ne tėtis, iš paskos neisiu ir neprašinėsiu, kad atsiųstumėte kažką, ko reikia darbui ar atsakytumėte į klausimus. Jei informacijos nėra kai jos reikia, darbai stabdomi ir aš einu dirbti su klientu, kuriam rūpi.

 

Ne, užsisakyti pažymio negalite. Galite užsisakyti pagalbą. Jei sugebėsite ja pasinaudoti, pažymys turėtų būti geresnis nei nieko nedarius.

 

Nuoširdžiai sakau – nemeluokit nei man, nei sau. „Juk čia lengva“ – tai jeigu taip lengva, kodėl pats nepadarėte?

 

Būkite mandagūs su savo pagalbininkais – nepamirškite, kad jie protingesni už Jus ir gali palikti Jūsų darbe ir keistų užuominų apie jausmus dėstytojui. O Jūs savo darbo gi net neskaitote..

 

Ir pabaigai – ne, man tikrai Jūsų negaila. Na, gal truputį. Bet iš esmės – paverkti galite paskambinę į Vaikų liniją. Jei nesugebėjote išaiškinti ko norėjote darbe (o tiesą pasakius, pats nesupratote), tai jau tikrai yra tik Jūsų pačių bėdos.

Linkiu sėkmės Jums ir Jūsų dėstytojams