Tavo magistro laipsnis. Ko jis vertas?

0
113

Tavo magistro laipsnis. Ko jis vertas? 

 

Šiais laikais individo formavimasis yra veikiamas daugybės rodiklių. Tačiau daugelių atvejų, tai neatsiejama nuo išsilavinimo. Vien Lietuvoje yra nesuskaičiuojama daugybė švietimo įstaigų. Įgyti vien bakalauro laipsnį tapo negana. Vis dažniau siekiama įgyti magistro laipsnį. Magistras – antrosios pakopos akademinis kvalifikacinis laipsnis, suteikiamas aukštosios mokyklos absolventams, baigusiems tęstines (podiplomines) studijas. Atsitiko taip, kad visuomenė susiskirstė į dvi grupes. Pirmoji teigianti, kad šiais laikais išsilavinimas yra būtinas. Ir antroji visuomenės dalis mananti, kad aukštojo mokslo diplomas – tik popierėlis ant sienos.
Lietuvoje galima suskaičiuoti apie 47 įstaigas teikiančias aukštąjį išsilavinimą. To pasekoje, aukštasis mokslas tapo lengviau prieinamas. Ir nepaisant gerosios to pusės, įvairių specialistų paruošiama daugiau, nei yra poreikis, dėl to dažnai žmonės nedirba pagal savo išsilavinimą, jausdami visuomenės spaudimą renkasi bet kokias studijas. Įgyti bakalauro laipsnį tapo negana. Bakalauro laipsnis darbo rinkoje kartais suokiamas, tarsi pradinė mokykla lyginat su privalomojo švietimo hierarchija. Žmonės skatinami siekti magistro laipsnio ar dar daugiau. Taip pat vis studijuoti magistrą renkamasi ir dėl to, kad pabaigus bakalauro studijas susiduriama su skaudžia realybe, jog pasaulyje iš tiesų mūsų niekas nelaukia ir tie ketveri metai praleisti universitete nieko nereiškia.

diplomatika-lt-1

 

Tai sąlygojo požiūrio, kad išsilavinimas nėra būtinas ar net nereikalingas atsiradimą. Jauni žmonės vis dažniau renkasi po mokyklos išvykti padirbėti, „surasti save“, nei siekti aukštojo mokslo. Tokiam požiūriui įtakos turėjo informacinių technologijų suklestėjimas. Atsirado autoritetų, tokių kaip internetinio portalo Facebook įkūrėjas Markas Zuckerbergas ar turtingiausias pasaulio žmogus Billas Gatesas. Šie žmonės tarsi patvirtina nuostatą, kad baigti aukštąjį mokslą , pasiekti mokslinį laipsnį nėra būtina. Svarbu surasti savo kelią ir juo eiti įdedant visas pastangas. Ir juos galime laikyti įkvėpimu, tačiau ar visi mes esame tiek gabūs, jog užtikrintume sau, savo šeimoms finansinę gerovę, save realizuotumėme be išsilavinimo ? Juk tokių žmonių pasaulyje vienetai.
Nenuostabu, jog atsiranda priešingai mąstančių. Ne visi mes atrandame savo talentus, o kartas tiesiog matome save karjeroje, kuri be aukštojo mokslo diplomo nėra įsivaizduojama. Juk netapsime neurochirurgais, inžinieriais tik todėl, kad tai mums begalo įdomu. Vienos populiariausių studijų krypčių iškart sujungiamos į vientisąsias studijas, po kurių iškart įgyjamas magistro laipsnis. Natūralu, kad aukštojo mokslo populiarumas padarė ir vis dar daro didelę įtaką visų sričių vystymuisi. Visuomenei visuomet reikėjo mokslo ir tai nėra atsiejamas stiprios visuomenės dalis. Tačiau apart viso gero, ką mokslas atnešė visuomenei, pradėta kitus vertinti ne kaip žmones, o kaip jo pasiekimus, profesiją. Dažnai paklausus žmogaus kas jis yra atsakoma, daktaras, mokytojas ar panašiai. Atrodo, kad jei žmogus nepasiekė karjeros aukštumų jis negali būti laimingas. Bet juk mūsų išsilavinimas neapibrėžia to kas esame, tai tėra tai kuo užsiimame kad pragyventume. Ir nesvarbu kad ketvirtadalį savo gyvenimo praleidžiame mokymosi įstaigose. Mes tesame žmonės, vyrai ar moterys, įgiję tam tikrą išsilavinimą.
Taigi, apibendrindama norėčiau pasakyti, kad nėra vienos teisingos nuomonės. Visi turime rasti savo kelią. Ir nepaisant kokias nuostatas mums diktuoja visuomenė niekas kitas žmogaus labiau nedaro žmogumi ir pilnaverčiu šalies piliečiu kaip savimonė ir laimingos akys. Manau, kad tai ir turėtų būti didžiausia siekiamybė.

Greta